List Kustosza Sanktuarium
do Czcicieli św. Ojca Stanisława Papczyńskiego
oraz Przyjaciół Sanktuarium na Mariankach
Umiłowani!
Już w Starym Testamencie, w Drugiej Księdze Machabejskiej, znajdujemy bardzo jasną zachętę do modlitwy i ofiary za zmarłych, aby ich grzech został wymazany i aby mogli dostąpić zmartwychwstania do życia. Błaganie i ofiara za zmarłych są tam nazwane czynnością świętą i pobożną. Listopad jest szczególnym czasem wspominania i modlitwy za zmarłych, patrzenia w niebo, gdzie każdy z nas ma już przygotowane miejsce i dokąd pragniemy doprowadzić tych wszystkich, którzy odeszli przed nami.
[KLIKNIJ I POLEĆ ZMARŁYCH MODLITWIE]
Nadzieja zmartwychwstania i radości na wieki
W każdą niedzielę powtarzamy we Mszy św., że wierzymy „w ciała zmartwychwstanie i żywot wieczny”. A mimo to, kiedy odchodzi ktoś bliski, nieraz zastanawiamy się, gdzie się znajduje dzisiaj i co z nim będzie na wieki. Św. Paweł zapewnia: „Jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa Jezusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha” (Rz 8,11). A w innym miejscu dodaje: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara i aż dotąd pozostajecie w waszych grzechach” (1Kor 15,17).
Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa i o czekającym wszystkich zmartwychwstaniu u końca czasów, jest wielokrotnie potwierdzona w Nowym Testamencie i jest jednym z centralnych punktów wiary Kościoła. Zjednoczone z duszą ciało będzie to samo, które mamy dzisiaj, ale przemienione, chwalebne i duchowe. To samo już na zawsze.
Każda śmierć, jako normalny koniec życia, „służy jako przypomnienie, że mamy tylko ograniczony czas, by zrealizować nasze życie” (Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 1007). Chociaż Chrystus umarł za wszystkich i dla wszystkich przygotowane jest miejsce w niebie, nasza wieczność zależy również od naszego życia ziemskiego. Św. Jan wyjaśnia:
„Ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia;
ci, którzy pełnili złe czyny – na zmartwychwstanie potępienia” (J 5,29).
Św. o. Stanisław Papczyński, z jednej strony wielokrotnie zapewniał o miłości Pana Boga wobec każdego człowieka i o powołaniu wszystkich do nieba. Z drugiej jednak strony przypominał, że po śmierci i na koniec świata odbędzie się sąd Chrystusa nad wszystkimi ludźmi (sąd szczegółowy i sąd ostateczny). Zatwardziali grzesznicy usłyszą wstrząsające: „Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom!” (Mt 25,41). Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem oraz doskonale oczyszczeni po śmierci, usłyszą słodkie: „Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata!” (Mt 25,34).
Św. Ojciec Stanisław ostrzega, że „kara piekielna jest niczym innym, jak pozbawieniem samego najszczęśliwszego oglądania Boga. Ach, jakie to wielkie nieszczęście! Być ogołoconym z tego dobra, dla którego człowiek został stworzony! Być wykluczonym na wieki z Niebieskiej Ojczyzny!”. Dawszy do rozważenia tragedię piekła, nasz Święty Patron natychmiast spieszy z cudowną wizją nieba. Podkreśla, iż samo „oglądanie Boga przewyższa wszelkie dobra, jakie są w posiadaniu świętych w niebie. Jest ono źródłem, z którego pochodzi cała pełnia wszelkiego szczęścia”. Dlatego św. o. Stanisław woła z goryczą: „Widzisz, jak wielkich dóbr pozbawiają się nieszczęśliwi grzesznicy, a ty sam jak wielkich się pozbawiasz, ilekroć nie chcesz należycie walczyć” („Wejrzenie w głąb serca”, rozdz. V).
Listopad, wspominanie świętych i zmarłych, to zaproszenia do walki o Boże pierwszeństwo w naszym życiu. Abyśmy żyjąc i umierając w łasce i przyjaźni z Bogiem mogli natychmiast po śmierci oglądać Go twarzą w twarz i wielbić Go na wieki. Abyśmy też jak najwięcej osób przyprowadzili do Chrystusa i Jemu oddali. Tak żywych, jak i zmarłych.
Wyprowadzajcie ludzi z czyśćca i prowadźcie do nieba!
Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 1030-1032) naucza, że „Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba”. W tym końcowym oczyszczeniu, które Kościół nazywa czyśćcem, możemy zmarłym pomóc „przez jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne” a przede wszystkim przez „Ofiarę eucharystyczną”.
Podobnie św. o. Stanisław Papczyński wołał, że „najwyższym przejawem miłości jest wstawianie się do Boga o uwolnienie dusz znajdujących się w płomieniach czyśćcowych albo wspieranie ich pobożnymi jałmużnami, lub niesienie im pomocy różnymi innymi sposobami” („Mistyczna świątynia Boga” rozdz. 21).
Wstawiając się za zmarłych i podejmując za nich dobre uczynki, a przede wszystkim ofiarowując za nich Msze święte, przeprowadzamy ich z czyśćca do wiecznej szczęśliwości, której tak bardzo oczekują. Jednocześnie sami wydobywamy się z egoizmu i koncentracji na sobie. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzięki takim działaniom, zdaniem naszego Świętego Patrona, „będziemy mieli w niebie tylu patronów i pomocników, ilu tam dzięki naszemu staraniu przeprowadzimy z pieca czyśćcowego” („Mistyczna świątynia Boga” rozdz. 21).
50 Mszy św. i nabożeństwa za zmarłych przez cały rok w Wieczerniku
W Sanktuarium św. Ojca Stanisława Papczyńskiego odprawiamy w ciągu roku ponad 50 Mszy św. zbiorowych za zmarłych poleconych naszej modlitwie. Są to Msze św. wieczorne w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych (od 2 do 8 listopada) i w każdy poniedziałek roku. Pół godziny przed tymi Mszami śpiewamy Nieszpory za zmarłych lub polecamy ich Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (czerwiec) lub Miłosiernemu Bogu przez ręce Najświętszej Maryi Panny (maj i październik). Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Mszach świętych i nabożeństwach za zmarłych, celebrowanych w naszym Sanktuarium oraz do ofiarowania ich wraz z Komunią świętą za swoich bliskich. Jeśli nie jest to możliwe, warto łączyć się z nami przynajmniej dzięki transmisjom w internecie: na YouTubie (Św. Ojciec Stanisław Papczyński) i na naszej stronie internetowej (www.papczynski.pl).
Dobrowolny i bezinteresowny dar – jałmużna, zarówno duchowa jak i materialna, ofiarowana za zmarłych, ma wielką wartość w oczach Bożych. Wspieranie zmarłych, jak zapewniają święci, jest zawsze owocne dla nich i dla nas.
Kochani, bardzo pragniemy, aby wszyscy czciciele św. o. Stanisława Papczyńskiego mogli zgłosić imiona swoich zmarłych do wspomnianych 50 Mszy św. i nabożeństw w Sanktuarium. Dlatego do tego listu jest dołączona koperta zwrotna wraz z formularzem, na którym możecie wypisać imiona Waszych zmarłych. Przekazana z tej okazji jałmużna będzie przeznaczona na utrzymanie i rozwój Sanktuarium oraz dla ubogich. W intencji zgłoszonych przez Was zmarłych zostanie odprawionych 50 Mszy świętych przez cały rok, poczynając od 2 listopada 2023 roku.
[KLIKNIJ I POLEĆ ZMARŁYCH MODLITWIE]
Już teraz dziękujemy Wam za włączenie się w to wielkie dzieło modlitwy za zmarłych w Wieczerniku św. o. Stanisława oraz za pomoc materialną, dzięki której możemy utrzymywać i rozwijać jego Sanktuarium. Czekamy na Was w Sanktuarium i będziemy się łączyć z Wami podczas nabożeństw i Mszy św. za zmarłych w każdy poniedziałek o godz. 18:30.
Z serca Was błogosławię
Ks. Paweł Naumowicz MIC
Kustosz Sanktuarium
wraz ze wspólnotą marianów