Oprócz pana Sławomira w spotkaniu, na zaproszenie kustosza ks. Jana Rokosza, udział wzięli: Zastępca Burmistrza pan Mateusz Baj oraz przedstawiciele Rady Miejskiej Góry Kalwarii pani Beata Mika – inicjatorka tego przedsięwzięcia w Górze Kalwarii i pan Jakub Rącz.
Uczestnicy spotkania uznali, że Góra Kalwaria z racji swoich walorów historyczno-kulturowych oraz swojego położenia geograficznego stanowiłaby świetny punkt centralny, do którego zmierzałyby wszystkie polskie szlaki Jerusalem Way i właśnie w Górze Kalwarii, ongiś zwanej Nową Jerozolimą rozpoczynałby się główny szlak biegnący z Polski do Jerozolimy. Polski szlak dołączyłby do głównej drogi europejskiej na Węgrzech. Pomysł ten został przedstawiony przez panią Beatę Mikę Radzie Miejskiej oraz władzom Góry Kalwarii na V sesji Rady Miejskiej i spotkał się z otwartością i zainteresowaniem.
Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego na Mariankach mogłoby stać się wyjątkowym punktem na mapie dróg do Jerozolimy. Jak stwierdzili goście, posiada ono odpowiednią infrastrukturę, dzięki której stanowiłoby początek głównego szlaku, w którym mieściłaby się informacja dla pielgrzymów, w której wydawano by specjalne paszporty pielgrzyma. Goście wyrazili także wdzięczność dla kustosza ks. Jana Rokosza, który bardzo zaangażował się w tę inicjatywę.
Jerusalem Way to międzynarodowy projekt grupy Europejczyków starający się przywrócić dawne szlaki, którymi przez wieki pielgrzymi z całej Europy udawali się do Ziemi Świętej. Pomysł drogi został uznany przez Radę Europy, podobnie jak Camino de Santiago (Droga św. Jakuba do Santiago de Compostella), za Europejski Szlak Kulturowy. Pomysłodawcą szlaku jest Austriak Johannes Aschauer, który razem z przyjaciółmi przeszedł całą drogę w 2010 roku.
J. R. Rącz