W codziennej gonitwie życia bardzo łatwo można zapomnieć o bliskich nam ludziach, szczególnie o tych, którzy zakończyli już ziemską pielgrzymkę. Dlatego w listopadzie Kościół przypomina nam z mocą, że nasza ojczyzna jest w niebie a ci, którzy odeszli, bardzo potrzebują naszej modlitwy i pomocy.
Święty Ojciec Stanisław Papczyński, w podręczniku życia duchowego Mistyczna Świątynia Boga, zapisał niezwykle mocne słowa:
“Najwyższym przejawem miłości jest wstawianie się do Boga o uwolnienie dusz znajdujących się w płomieniach czyśćcowych albo wspieranie ich pobożnymi jałmużnami, lub niesienie im pomocy różnymi innymi sposobami. Po prostu bezbożnym i bez serca jest ten, kto nie wzrusza się ich mękami i nie niesie pomocy cierpiącym, choć może to czynić!”
<<KLIKNIJ I POLEĆ SWOICH ZMARŁYCH MODLITWIE W SANKTUARIUM>>
Fundament Słowa Bożego
Nawołując do wspierania zmarłych, św. Ojciec Papczyński powoływał się między innymi na piękny fragment z Drugiej Księgi Machabejskiej. Opowiada on następujące wydarzenie. Pewnego dnia, wojownicy izraelscy, odkryli u poległych towarzyszy broni schowane pod ubraniami posążki bożków pogańskich. Wiedząc, że było to przeciwne miłości i prawu Bożemu, wszyscy “oddali się modlitwie i błagali, aby popełniony grzech został całkowicie wymazany”. Mężny dowódca, Juda Machabeusz, “upomniał wszystkich, aby strzegli samych siebie i byli wolni od grzechów”. Następnie zebrał wśród żołnierzy pieniądze i posłał je do świątyni jerozolimskiej, “aby złożono ofiarę za grzech”. Historia ta w sposób niezwykle jasny wzywa nas do nawrócenia i świętego życia oraz do modlitwy za zmarłych i ofiarowania za nich jałmużn, aby zostali uwolnieni od swoich grzechów i od wszelkich kar za nie.
Autor księgi Machabejskiej zauważa, że postępowanie Judy i wojska izraelskiego było podyktowane wiarą w zmartwychwstanie. Bez tej wiary, “modlitwa za zmarłych byłaby czymś zbędnym i niedorzecznym”. Ponieważ jednak ufał, że życie zmienia się, ale się nie kończy, jego myśl i działanie były rzeczywiście święte i pobożne. Pragnął uczynić wszystko co możliwe, aby zmarłych towarzyszy walki uwolnić od kar za grzechy i pomóc im w radosnym zmartwychwstaniu.
Wizje Ojca Stanisława
Marianin Kazimierz Wyszyński (1700-1755) zaznaczył w biografii św. Ojca Stanisława, iż ten wielokrotnie wpadał w ekstazy, w czasie których doznawał wizji porwania do czyśćca. Na zewnątrz bywał wtedy “pozbawiony wszelkich sił i zmysłów, stając się jak umarły”. W tym czasie wędrował po czyśćcu, widział dusze cierpiące nieznośnie za swoje grzechy i podlegające bolesnemu oczyszczeniu przed ostatecznym zjednoczeniem z Bogiem. Słyszał też, “jak Najświętsza Dziewica Maryja i wszystkie dusze wstawiają się za nim do wszechmogącego Boga, aby przywrócił go do życia w celu tak koniecznego niesienia pomocy zmarłym”.
Św. Ojciec Stanisław nie pozostał głuchy na wołania dusz cierpiących w czyśćcu. Przejęty ich losem, sam wiele modlił się za zmarłych i nawoływał do tego wszystkich, w kazaniach, katechezach i spotkaniach indywidualnych. Wspieranie zmarłych modlitwą, jałmużnami i innymi sposobami zapisał jako drugą z trzech szczególnych misji założonego przez siebie Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Maryi.
Również w Wieczerniku w Górze Kalwarii, Ojciec Stanisław “dotkliwie odczuwał w swym ciele męki czyśćcowe. Znosił je pełen pobożnego współczucia dla dusz cierpiących nieznośne udręki, z największą miłością wołał: «Najlitościwszy Boże, powiększ moje cierpienia, a im zmniejsz karę». A przypomniawszy sobie, że klasztor ma jedną złotą monetę, ofiarował ją na odprawienie Mszy świętych za dusze odbywające karę w czyśćcu” – zanotował ojciec Kazimierz Wyszyński.
Najlepsza inwestycja w naszą przyszłość
Św. Ojciec Stanisław zapisał: “Niewątpliwie, najskuteczniej modli się ten, kto chcąc dostąpić miłosierdzia Bożego, świadczy je człowiekowi. Jakie zaś może być większe miłosierdzie, niż okazane zmarłym, od których nie oczekujesz żadnej nagrody, żadnej wdzięczności i żadnej pochwały. Ci, którzy to czynią, na pewno przygotowują sobie nieśmiertelne życie”.
Jako dodatkową motywację do modlitwy i wspierania zmarłych w czyśćcu, św. Ojciec Stanisław powtarzał, że “będziemy mieli w niebie tylu patronów i pomocników, ilu tam dzięki naszemu staraniu przeprowadzimy z pieca czyśćcowego?”
Każda modlitwa czy jałmużna, każda pomoc okazana zmarłym jest więc wyrazem miłości i miłosierdzia wobec nich, ale jest też najlepszą inwestycją w naszą przyszłość: każda osoba uwolniona z czyśćca dzięki naszemu wstawiennictwu, będzie się za nami wstawiać przed Bogiem za naszego życia i po naszej śmierci – zapewniał Ojciec Papczyński. Nasza modlitwa i jałmużna mogą otwierać bramy nieba zmarłym, ale są też wspaniałym narzędziem przemiany naszych serc, naszego otwarcia się na wieczność i naszego uświęcenia.
50 Mszy św. i nabożeństwa za zmarłych przez cały rok w Wieczerniku
W Sanktuarium św. Ojca Stanisława Papczyńskiego odprawiamy w ciągu roku ponad 50 Mszy św. zbiorowych za zmarłych poleconych naszej modlitwie. Są to Msze św. wieczorne o godz. 19.00 w oktawie dnia zadusznego (od 2 do 9 listopada) i w każdy poniedziałek roku. Pół godziny przed tymi Mszami śpiewamy Nieszpory za zmarłych lub polecamy ich Najświętszemu Sercu Pana Jezusa (czerwiec) i Miłosiernemu Bogu przez ręce Najświętszej Maryi Panny (maj i październik).
Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa w Mszach świętych i nabożeństwach za zmarłych, celebrowanych w naszym Sanktuarium, najlepiej osobiście i ofiarowania ich wraz z Komunią św. za bliskich zmarłych. Jeśli nie jest to możliwe, warto łączyć się z nami przynajmniej dzięki transmisjom w internecie: na YouTubie (Św. Ojciec Stanisław Papczyński) i na naszej stronie internetowej (www.papczynski.pl).
Dobrowolny i bezinteresowny dar – jałmużna, zarówno materialna, jak i duchowa, ofiarowana za zmarłych, ma wielką wartość w oczach Bożych. Wspieranie zmarłych, jak zapewniał św. Ojciec Papczyński, jest zawsze owocne dla nich, ale też i dla każdego, kto się takiej posłudze oddaje z miłością.
Kochani, bardzo pragniemy, aby wszyscy czciciele św. Ojca Stanisława Papczyńskiego mogli zgłosić imiona swoich zmarłych do wspomnianych 50 Mszy świętych i nabożeństw w Sanktuarium. Zmarłych można polecić modlitwie w Sanktuarium za pomocą formularza na stronie www.papczynski.pl, w którym możecie wypisać imiona Waszych zmarłych <<KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO FORMULARZA>>. Przekazana z tej okazji jałmużna będzie przeznaczona na utrzymanie i rozwój Sanktuarium oraz dla ubogich. W intencji zgłoszonych przez Was zmarłych zostanie odprawionych 50 Mszy świętych przez cały rok, rozpoczynając od 2 listopada 2021 roku.
Już teraz dziękujemy Wam za włączenie się w to wielkie dzieło modlitwy za zmarłych w Wieczerniku św. Ojca Stanisława Papczyńskiego oraz za pomoc materialną, dzięki której możemy utrzymywać i rozwijać jego Sanktuarium.
Czekamy na Was w Sanktuarium i będziemy się łączyć z Wami podczas nabożeństw i Mszy świętych za zmarłych w każdy poniedziałek o godz. 18:30.
Ks. Paweł Naumowicz MIC
Kustosz Sanktuarium wraz ze wspólnotą marianów