Kto może przyjąć sakrament chorych?
„Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15)
Sakramentu chorych udziela się gdy choroba jest długotrwała, przy każdym poważnym pogorszeniu się choroby, gdy chory wyzdrowiał i powtórnie zachorował, przed poważną operacją, chorym, których życie jest zagrożone i ludziom w podeszłym wieku. Tak więc sakrament ten zalecany jest osobom, które przeżywają trudności związane z ciężką chorobą i poważnymi dolegliwościami towarzyszącymi starości. Osoba, która przyjmuje sakrament musi być w stanie łaski uświęcającej. Jeżeli jednak chory nie może się spowiadać, to sakrament własną mocą odpuszcza grzechy, o ile chory pragnie dostąpić przebaczenia.
11 lutego – Światowy Dzień Chorego
Sobotnia Msza Święta w naszym Sanktuarium odbywać się będzie z okazji Światowego Dnia Chorego, który wypada w poniedziałek 11 lutego. Światowy Dzień Chorego ustanowiony został przez papieża Jana Pawła II, który tak nakreślił jego cele:
“ma on na celu uwrażliwienie ludu Bożego i – w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym w dowartościowaniu cierpienia na płaszczyźnie ludzkiej, a przede wszystkim na płaszczyźnie nadprzyrodzonej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu…”