W Niedzielę Miłosierdzia 11 kwietnia br. zapraszamy do wspólnej modlitwy z Sanktuarium św. ojca Stanisława Papczyńskiego na Mariankach w Górze Kalwarii. Szczególnie zapraszamy o godz. 15:00 do udziału w Godzinie Miłosierdzia, która będzie transmitowana na naszej stronie. Niedziela Miłosierdzia została ustanowiona przez Kościół jako odpowiedź na pragnienie Pana Jezusa skierowane do świętej siostry Faustyny: „Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia”.
Niedziela Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego
II NIEDZIELA WIELKANOCNA (11.04) – NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
730 – Otwarcie Sanktuarium
830 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Matki Bożej
900 – Msza Święta (transmisja on-line)
1030 – Msza święta (transmisja on-line)
1200 – Msza święta (transmisja on-line)
VIII dzień Nowenny za wstawiennictwem św. Stanisława przy jego grobie
1330 – Msza Święta (transmisja on-line)
1500 – Godzina Miłosierdzia
1700 – Msza Święta (transmisja on-line)
1900 – Msza Święta (transmisja on-line)
2000 – zamknięcie Sanktuarium
Święto Miłosierdzia – zdroje łask nieskończonych
Pan Jezus związał Święto Miłosierdzia z wielką obietnicą łaski jaką wyleje tego dnia na spragnione jej dusze: „W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosierdzia mojego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar; w tym dniu otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski; niech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza chociażby grzechy jej były jako szkarłat. Miłosierdzie moje jest tak wielkie, że przez całą wieczność nie zgłębi go żaden umysł, ani ludzki ani anielski. Wszystko co istnieje wyszło z wnętrzności miłosierdzia mojego. Każda dusza w stosunku do Mnie rozważać będzie przez wieczność całą miłość i miłosierdzie Moje. Święto miłosierdzia wyszło z wnętrzności moich, pragnę, aby uroczyście obchodzone było w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Nie zazna ludzkość spokoju, dopokąd nie zwróci się do źródła miłosierdzia mojego.” (Dz. 699)
Święty Stanisław Papczyński – Apostoł Miłosierdzia Bożego
Pan Jezus, ukazując się św. Faustynie, powracał aż 14 razy do żądania wprowadzenia Święta Miłosierdzia Bożego. Jednak Duch Święty już wcześniej napełniał wiele swoich sług i służebnic przekonaniem o tym, że nie można obejść się bez tego wielkiego daru łaski Bożej jakim jest Miłosierdzie Boże. Jednym z apostołów Bożego Miłosierdzia na przestrzeni wieków stał się chociażby nasz święty ojciec Stanisława Papczyński. W jednym z rozważań nad ewangelią o celniku, tak pisał:
„Kontempluj miłosierdzie Boże! Widzisz, iż do takiego stopnia dzisiejszy celnik staje się jego uczestnikiem, że jak o tym świadczy sam Syn Boży: „Odszedł ten usprawiedliwiony do domu swego” [Łk 18,14].
Ucz się więc zatapiać z wielką ufnością swoje niedoskonałości w niezmierzonej przepaści tego Bożego miłosierdzia. Nigdy też, żadnym człowiekiem, choćby nawet bardziej zbrodniczym od Judasza, nie śmiej, jak faryzeusz, gardzić, a co byłoby jeszcze gorsze, nikogo nie potępiaj.
Owszem, głoś, że serce Boga jest dla wszystkich otwarte, i zapewniaj, że przed żadnym grzesznikiem, dopóki gotów jest pokutować, nie jest zamknięta droga do zbawienia. Bądź też o wiele mniej skłonny do osądzania i surowego traktowania grzeszników, mając zawsze na uwadze swoją ułomność, a także dobroć Bożą dla ciebie.”
Marianie w służbie Bożego Miłosierdzia
Wielkie zasługi w krzewieniu kultu Miłosierdzia Bożego wg objawień św. Faustyny odegrali duchowi synowie św. Stanisława Papczyńskiego ze Zgromadzenia Księży Marianów. Szczególnie wspomnieć tu należy marianina ks. Józefa Jarzębowskiego, który podczas okupacji wydostał się z Wilna wywożąc memoriał o nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego ks. Michała Sopoćki, spowiednika s. Faustyny i dotarł, w niemal cudowny sposób, do Stanów Zjednoczonych, podróżując przez Syberię i Japonię.
Ks. Jarzębowski wraz ze wspólnotą marianów z USA zapoczątkowali centrum kultu Miłosierdzia Bożego w Stockbridge, z którego zaczęto rozpowszechniać przesłanie Jezusa skierowane do św. Faustyny Kowalskiej m.in. do Korei Południowej, Brazylii, Argentyny, Kamerunu, na Filipiny oraz do wielu innych krajów. Oblicza się, że w ciągu pół wieku w Stockbrigde wydrukowano ok. 14 milionów różnych książek, broszur i obrazków z modlitwami dotyczącymi Bożego Miłosierdzia.